خواص لاجورد

خواص لاجورد

لاجورد و خواص آن ( Lapis - Lazuli ) :

سختی : 5/5               وزن مخصوص : 2/5 – 2/8       شکست نور : 1/5

لاپیس – لازولی که نام دیگر آن لاجورد است در دوره هخامنشی کبوتکه می نامیدند و در میان ایرانیان مورد استفاده بسیار بوده است این سنگ نسبت به حرارت ,  فشار ,  محلول های گرم و اسیدها و محلول های قلیایی بسیار حساس است و زیاد قرار گرفتن آن در برار خورشید سبب تغییر رنگ آن می شود .

سنگی است متشکل از چند کانی متفاوت نظیرلازوریت ، سودالیت ، هایوئین ، کلسیت و پیریت . با رنگ و ترکیب گوناگون که رنگ غالب در آن آبی پر رنگ است . نوع همراه با لکه های سفید کلسیت و زرد پیریت بهترین کیفیت آن به شمار می رود .

این سنگ دارای برق شیشه ای مانند بوده و در انواع مرغوب و با کیفیت آن انتشار رنگ به صورت منظم و یکنواخت و بدون ناخالصی های پیریت ورگه های سفید کلسیت دیده می شود.

البته شیار ها وخطوط طلایی رنگ در سنگ لاجورد کیفیت رنگ آن را بالا برده و باعث جلوه بیش تر آن می شود و دلیل دیگری بر اصالت سنگ مورد استفاده است . لاپیس – لازولی به رنگ لاجوردی و آبی سیر بوده و اگر ناخالصی های آن زیاد باشد مات جلوه گر شده و رنگ آن مایل به زرد و یا سبز می گردد  . هم چنین وجود لکه های سفید رنگ کلسیت بافت مستحکم سنگ را مختل کرده و از ارزش آن می کاهد.

گفتنی است سنگ لاجورد را می توان رنگ کرد و بدین طریق سنگی با رنگ یک نواخت به دست آورد برای تشخیص لاجورد های رنگ شده می توان از الکل غیر اشباع یا اسید هیدروکلریک رقیق و یا سوآب استون استفاده نمود که این مواد , رنگ آمیزی را زایل نموده و ترک ها را قابل رویت می کنند . بعضی نیز قطعات لاجورد را خرد کرده و با مواد پلاستیکی به هم می چسبانند  که به آن لاجورد بازسازی شده می گویند که بانوک فلزی داغ می توان به وجود مواد پلاستیکی در لاجورد پی برد .  نگین های سودالیت و لازولیت بسیار شبیه لاپیس – لازولی می باشد .

بهترین کیفیت لاجورد از کشورهای افغانستان و آرژانتین به دست می آید ولی در کشورهای آمریکا، تاجیکستان ، شیلی ، روسیه و ایران نیز یافت می شود.

کانسار : به صورت تخته سنگ یا درونزاد سنگ آهک یافت می شود . بهترین کیفیت آن مربوط به افغانستان است . بسیاری از آثار مشهور من جمله نقاب توتانخامن از آن ساخته شده است . در آرژانتین هم کیفیت بالای آن وجود دارد . آبی کمرنگ آن در روسیه سابق و شیلی وجود دارد . لاجوردهای آمریکا نسبت به کانادا پر رنگ تر هستند .

نکته مهم : لاجورد با این اعتقاد که صاحب خود را از بلا مصون نگه می دارد ، مورد استفاده بوده است . لاجورد با رنگ کردن یشب به اضافه ناخالصی مس نیز تولید می شود . نوع بدلی آن توسط پیر گیلسون در فرانسه تولید می شود که دارای شباهت ترکیبی زیادی با نوع طبیعی است

خواص و فواید لاجورد  :

طبیعت لاجورد سرد و خشک است گذاشتن این سنگ بر روی چاکزای گلو برای گرفتگی سینه و گلو , تقویت تارهای صوتی ، درمان تیروئید و بیماری های تنفسی نظیر برونشیت بسیار مفید است .

به همراه داشتن لاجورد صرع را دور می کند و گذاشتن آن بر محل دردناک برای تقویت سیستم عصبی و تسکین درد کاربرد موثری دارد در قدیم از لاجورد در ترکیب داروهای چشمی و درمان اسهال سودا استفاده می کرده اند. همچنین سنگی است به انسان آرامش می دهد و برای درمان عصبانیت ، استرس ، هیجان و رفع بی خوابی تاثیرات خوبی دارد.

نظرات کاربران

نظر بدهید