خواص کهربا

خواص کهربا

کهربا و خواص آن :

سختی : 2- 2/5   وزن مخصوص : 1       شکست نور : 1/54

کهربا یا ( الکهرمان ) که آن را طلای شمال نیز می نامند جز قدیمی ترین جواهرات است و در حقیقت صمغ فسیل و سخت شده نوعی درخت در دوره ائوسن یعنی حدود 50 میلیون سال قبل است که در بعضی از آن ها حتی گیاهان وحشرات نیز دیده می شود کهربا در اصل ( کاه ربا ) است  . به همین دلیل اگر آن را بر دست یا پارچه بمالند تا گرم شود الکتریسته منفی ایجاد می کند که باعث جذب و غبار گردیده و گیاه و کاه خشک را میرباید . کهربا در رنگ های زرد طلایی تا نارنجی طلایی و زرد مایل به قهوه ای یافت می شود و بهترین نوع آن صاف و شفاف و به رنگ زرد طلایی است . کهربا به علت دارا بودن حباب های هوا و ترک ها یا شکاف های مویی در نتیجه فشارهای داخلی شفافیت خود را از دست می دهد که برای خارج کردن حباب های هوا و مایعات از درون کهربا آن را در روغن شلغم می جوشانند و به این ترتیب بر مرغوبیت آن می افزایند.

کهربا به حرارت بسیار حساس است و در حرارت های پایین هم می سوزد و بوی رزین از خود ساطع می کند شویندهای قوی اسیدها و مواد الکلی به آن صدمه می زند و نور زیاد  به مرور زمان رنگ آن را تغییر می دهد . کهربا پس از جلا دادن درخششی صمغ مانند دارد.

ذخائر بزرگی از کهربا در کف دریای بالتیک وجود دارد که پس از طوفان های شدید پس از آن که امواج بیشتر دریا را متلاطم کردند در آب های کم عمق سواحل این دریا کهربا یافت می شود و کهربای دریایی از انواع دیگر کهرباها مقاوم وسخت تر است خرده های کوچک کهربا را به وسیله حرارت ( 140 تا 250 درجه ) و فشار 3000 اتمسفر به نوعی کهربای فشرده بدلی به اسم آمبروید تبدیل می کنند که بسیار شبیه کهربای طبیعی است  .

هم چنین بدل کهربا از پلاستیک صمغ مصنوعی و صمغ های طبیعی مثل سندروس و صمغ نوعی درخت کاج به نام کوپال ساخته می شود , که برای تشخیص کهربای طبیعی می توان آن را با نوک داغ فلزی داغ کنیم اگر بوی صمغی شیرین استشمام شد کهربای طبیعی است واگر رائحه تند و زننده استشمام شود مواد پلاستیکی و بدلی است. یکی از راه های دیگر تشخیص کهربای طبیعی از بدلی آن است که کهربا را در یک محلول نمکی اشباع شده غوطه ور کنیم در اینجا کهربای طبیعی داخل آن محلول شناور باقی می ماند و اما اکثر کهرباهای بدلی در اب فرو می رود. مهم ترین منابع استخراج کهربا : لهستان ، روسیه , فرانسه ، ایتالیا و آلمان.

خواص و فواید کهربا :

کهربا سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و برای درمان آلرژی ها وناراحتی های پوستی بسیار فایده دارد . مالش کهربا بر روی نقاط دردناک نواحی پشت و مفاصل و نقاطی که ورم آن تازه و گرم است تاثیر خوبی دارد کهربا بهترین علاج برای بند آوردن خون ریزی بوده و برای تقویت معده نیز مفید است. کهربا دارای ارتشعات مغناطیسی فراوان و قوی بوده و برای درمان بیماری های عصبی به ویژه میگرن وتعادل بخش های مختلف مغز مفید است.

نظرات کاربران

نظر بدهید