فواید انگشتر عقیق در احادیث

فواید انگشتر عقیق در احادیث

 فواید سنگ عقیق از دیدگاه پیشوایان دینی :

 از بین بردن فقر :

امام رضا درباره یکی از خواص عقیق می فرماید (( عقیق فقر را از بین می برد و دست کردن آن نفاق را نیز نابود می کند ))

امام صادق در حدیثی طولانی در خواص سنگ عقیق فرمود  خیلی عجیب است که شخصی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار ( پول ) نداشته باشد . امام رضا می فرماید (( کسی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند فقیر نمی شود))

2- وسعت بخشیدن به رزق و بی نیاز کردن از مردم

بشیر از امام باقر پرسید : چه نوع نگینی را روی انگشترم قرار دهم ؟ حضرت فرمود : ای بشیر ! چرا از عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید غافلی ! همانا این سه کوهایی هستند در بهشت ... تا آن جا که فرمود : هرکس یکی از انواع عقیق را در دست کند و شیعه ما اهل بیت نیز باشند به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم می گردد.

3 – تسریع در اجابت دعا و بر آوردن حوائج:

امام صادق در حدیثی در ادامه بیان فواید انشگتر عقیق می قرماید (( خداوند دوست دارد دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می شود با انگشتر عقیق باشد))

امیرمومنان فرمود : هیچ دستی نزد خداوند در هنگام دعا محبوب تر از دستی نیست که در آن انگشتر عقیق باشد .

امام سجاد می فرماید : پیامبر اکرم فرمود : هرکس انگشتر عقیق در دست کند ( و دعا کند ) خداوند حوائج او را بر آورده و می سازد.

5 – دور داشتن از قطع دست و خون ریزی شدید

روزی اعمش از اصحاب امام صادق به همراه حضرت در کنار قصر منصور دوانیقی ( خلیفه عباسی ) ایستاده بودند که ناگهان مردی تازیانه خورده از آنجا بیرون آمد پس حضرت فرمود : ای اعمش نگاه کن و ببین نگین انگشتر این مرد چیست؟

اعمش پیش رفته و خوب نگریست وگفت : یابن رسول الله نگین انگشتر او عقیق نبود .

حضرت فرمود : ای اعمش بدان اگر نگین انگشترش عقیق بود تازیانه نمی خورد . اعمش گفت یابن رسول الله از خواص انگشتر عقیق بیش تر برایم بگویید ؟ حضرت فرمود : دست کردن انگشتر عقیق از قطع شدن دست محافطت می کند . گفت : دیگر چه خواصی دارد؟ حضرت فرمود : از خونریزی شدید نیز جلوگیری می کند .

6- مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم

روزی مرد از کنار امام باقر عبور کرد که دستگاه ظالمانه حکومتی بنی امیه به ناحق او را تازیانه زده بودند پس امام باقر به راوی فرمود: چرا همراه خود انگشتر عقیق نداشت؟! بدان همانا اگر انگشتر عقیق در دست داشت به او تازیانه به نا حق نمی زدند.

7- ایمنی از شرً حاکم ظالم و هراس انگیزها:

امام باقر فرمود : دست نمودن انگشتر عقیق انسان را از شر سلطان ظالم و هرچه که او از آن می ترسد و می گریزد نگاه می دارد.

روزی حاکم شهر دستور داد تا یکی از سادات را بدون جرم دستگیر کنند وقتی سربازان آن مرد را می بردند امام صادق او را  در آن وضعیت مشاهده نموده و فرمود : برای او انگشتر عقیق بفرستید تا آن را در دست کند خانواده آن مرد انگشتر عقیقی به او دادند پس آن مرد از حاکم اذیت و آزاری ندید.

8- قرار گرفتن در پناه مخصوص خدا و ولی خدا :

اسماعیل فرزند امام صادق از جدش امام باقر نقل می کند که حضرت به او فرمود : ای فرزندم هرکس شب را صبح کند درحالی که انگشتر عقیق در دست راست داشته باشد و هنگام صبح قبل از آن که کسی را ببیند نگین انگشترش را برگرداند. به طوری که در کف دستش قرار گیرد و سوره قدر را بخواند و بعد بگوید: (( امنت بالله وحده لا شریک له و کفرت بالجبت  و الطاغوت و امنت و بسر آل محمد و علانیتهم و ظاهر هم و باطنهم و اولهم وآخرهم))

خداوند او را در آن روز از شر آن چه از آسمان نازل می شود و به سوی آسمان بالا می رود و هم چنین از شر آن چه در زمین فرو می رود و از آن خارج می شود حفظ می کند و در محافظت خدا و ولی خدا به سر می برد تا صبح را به شب رساند.

9- حرز سلامتی از هربلاء :

امیر مومنان علی می فرماید : انگشتر عقیق در دست کنید که مایه برکت برای شما قرار داده شده است تا از بلاها و حوادث ایمن باشید. بشیر از امام باقر پرسید چه نوع نگین و سنگی را برای رکاب انگشترم تهیه کنم؟

حضرت فرمود : ای بشیر چرا غافلی از عقیق قرمز زرد و سفید ؟ ( یعنی این نگین ها را انتخاب کن ) پس هرکس یکی از آن ها را انگشتر خود قرار دهد از جمیع بلاها و حوادث مصون و محفوظ می ماند . امام صادق می فرماید: همانا عقیق انسان را در مقابل هرگونه بلا و حادثه ای محافظت می کند.

10-نگاهدار انسان در سفر :

امام صادق می فرماید : عقیق حرز درسفر است و دست کردن انگشتر آن در هنگام سفر انسان را از خطرهای سفر محفوظ و مصون می دارد.

یکی از اصحاب پیامبر می گوید روزی مردی نزد پیامبر آمد و از دزدان قافله در مسیر مسافرت و دزدیده شدن اموالش توسط آن ها شکایت کرد حضرت فرمودند : چرا انگشتر عقیق در دست نمی کنی؟ پس همانا انگشتر عقیق انسان را از بدی ها و خطرات محافظت می کند.

11عاقبت به خیری انسان در زندگی :

راوی از امام باقر پرسیدند : چه نوع نگین و سنگی را بر روی انگشترم قرار دهم؟ حضرت فرمود : ای بشیر چرا از عقیق قرمز زرد و سفید غافلی ؟ هرکس از شیعیان آل محمد باشد و یکی از این سه نوع عقیق را در دست کند در زندگی اش مگر خیر و برکت و خوبی نمی بیند.

حضرت زهرا از رسول خدا نقل می فرماید : هرکس انگشتر عقیق در دست نماید به خیر و خوبی ختم می کند. امیرمومنان می فرماید : کسی که انگشتر عقیق در دست کند خداوند عاقبت کارهای او را به آسایش و ایمان ختم می کند.

12 – باز داشتن از عذاب خداوند :

امام کاظم از اجداد طاهرینش نقل می فرماید : زمانی که خداوند موسی بن عمران را خلق کرد ( وقتی او را در میقات به رسالت مبعوث کرد ) با موسی بن عمران سخن گفت سپس خداوند عنایت ویژه ای بر اهل زمین کرد و از نور صورت حضرت موسی کوه عقیق را آفرید سپس خداوند قسم یاد نمود : به عزتم قسم هرگز نمی سوزانم و عذاب نمی کنم و دستی را که در آن انگشتر عقیق باشد به شرط آن که ولایت علی را در دل داشته باشد .

سلمان و ابن عباس از پیامبر روایت می کنند که فرمود : در سفر معراج به آن مقامی رسیدم که نزدیک تر از آن به خداوند تصور شدنی نیست خداوند با من بین دو کوه عقیق سخن گفت و خطاب رسید : یا احمد همانا من , تو و علی را از نور خودم خلق کردم و این دو کوه عقیق را که در عرش می بینی از نور صورت علی بن ابی طالب خلق کردم.

پس به عزت و جلالم قسم می خوردم که به راستی خلق کردم این دو کوه عقیق را تا نشانه ای باشد میان موجودات و آفریده هایم و مومنان با این علامت شناخته می شوند . ای رسول ما به راستی به عزتم قسم یاد می کنم که همانا آتش جهنم را بر کسانی که انگشتر عقیق در دست می کنند و ولایت علی را در سینه دارند و شیعه اویند حرام کردم.

13 – غم زدایی و فرح انگیزی :

پیامبر اکرم فرمود : ای مردم انگشتر عقیق در دست کنید همانا تا انگشتر عقیق در دست دارید غم واندوه زیاد ,  بر دل شما وارد نمی شود.

14 – افزایش  امکان برنده شدن در قرعه :

امام رضا فرمود : کسی که انگشتر عقیق در دست کند و قرعه را بر دارد شانس او برای برنده شدن بیش تر است و قرعه بهتری خواهد داشت.

نظرات کاربران

نظر بدهید