نقش انگشتر امامان

نقش انگشتر امامان

نقش انگشتری های امام باقر :

امام صادق می فرماید : نقش انگشتری پدرم " العزه الله " بود. امام صادق فرمود : نقش نگین انگشتری پدرم امام باقر چنین بوده است.: ( ظـــــنی بـــالله حسـن و بـالنبی الموتمن و بالوصی ذی المنن و بالحسین و الحسن )

مرحوم مجلسی می فرماید : نقش یکی دیگر از انگشترهای امام باقر این چنین بوده است: رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین

نقش انگشتری های امام صادق  :

روزی امام رضا به بزنطی از اصحاب خاص خود دو انگشتری را نشان دادند که یکی انگشتری موسی بن جعفر (ع) و دیگر انگشتری امام صادق (ع) بوده و روی انگشتری امام صادق این چنین حک شده بود است :  انت ثقتی فاعصمنی من الناس ,  پروردگارا تو تکیه گاه منی ,  پس مرا از شرور مردم حفظ کن .

امام رضا به حسین بن خالد فرمود : روی انگشتری امام صادق این چنین نوشته شده بود : الله ولیی و عصمتی من خلقه , خداوند سرپرست من و نگهدارنده من از شرور خلایق است.

روزی راوی در شهر به معتب (خادم امام صادق ع ) بر می خورد می کند و می بیند که همراه او انگشتری است . از او درباره آن می پرسد , معتب می گوید : این انگشتر امام صادق (ع) است , راوی انگشتری را می گیرد تا نوشته آن را بخواند بر روی آن نوشته شده بود است : اللهم انت ثقتی فقنی شر خلقک .

راوی از امام صادق درباره حکم حک کردن نقش بر روی انگشتری به غیر از اسم خود و پدر پرسید حضرت فرمود : اشکال ندارد ,  بر روی انگشتری من حک شده : الله خالق کل شی ,  همانا خداوند خالق همه اشیا است.

از دیگر انگشتری های امام صادق دو انگشتری امام حسین بوده که وصف آن گذشت , چنان که در حدیث آمده , امام صادق یکی از آن دو انگشتری را که نقش روی آن لا اله الا الله عده للقا الله بوده را در هر روز جمعه در دست می کرده و نماز میخوانده اند.

از انگشترهای دیگری که نزد امام صادق بوده است انگشتر پیامبر اکرم با نقش محمد رسول الله بوده است.

نقش انگشتری های امام کاظم 

روزی بزنطی به خدمت امام رضا رسید و حضرت به او دو انگشتر نشان داد : یکی انگشتری امام صادق و دیگری انگشتری موسی بن جعفر که بر روی نگین انگشتری امام کاظم نوشته شده بود : حسبی الله و بالای آن عکس هلال ماه و زیر آن نقش گل سرخی را حک کرده بودند.

مرحوم مجلسی نقش نگین یکی از انگشترهای امام کاظم را الملک الله وحده بر شمرده است. دیگر انگشتری که امام کاظم در دست می کرده اند انگشتری امیر مومنان بوده است که نزد امام کاظم بوده و حضرت آن را در دست می کرده اند .

علی بن مهران روزی به خدمت امام کاظم شرفیاب شد او می گوید در انگشت حضرت انگشتری فیروزه ای دیدم که نقش آن الله الملک بود . آن انگشتری توجه علی بن مهران را جلب کرد به گونه ای که حواسش همواره به آن بود در این حال حضرت فرمود : چه شده که این طور به این انگشتری نگاه می کنی ؟ عرض کرد : شنیده ام که امیر مومنان دارای انگشتری فیروزه ای بودند که نقش آن نیز الله الملک بوده است . پس حضرت فرمود : آیا انگشتری امیرالمومنین را دیده بودی و می شناسی ؟ عرض کرد : خیر .

حضرت به او فرمود : این همان انگشتری امیر مومنان است که الان نزد من است . جبرئیل این انگشتری را به پیامبر داده پیامبر نیز آن را به امیر مومنان هدیه داده است.

نقش انگشتری امام رضا

راوی از امام رضا پرسید که نقش انگشتری شما چیست؟ حضرت فرمود : نقش نگین انگشتری من ( ما شاء الله لا قوه الا با الله ) است

با این حال انگشتری پدرم را هم به دست می کنم که نقش نگین آن ( حسبی الله ) است که بالای آن هلال و زیر آن عکس گل سرخ حک کرده اند.

نقش انگشتری امام جواد

نقش انگشتری امام جواد ( نعم القادر الله ) بوده است .از دیگر انگشترهایی که امام جواد در دست مبارک خود می کرده اند انگشتری جدشان موسی بن جعفر با نقش ( حسبی الله ) بوده که به امام رضا و سپس به امام جواد رسیده بوده است.

نقش انگشتری امام هادی

از برای امام هادی دو انگشتر بود یکی با نقش " حفظ العهود من اخلاق المبعود " پایبندی به عهد و عمل به تعهد از اخلاق پروردگار است و دیگری با نقش " الله ربی و هو عصمتی من خلقه " خداوند پرورش دهنده من و اوست که مرا از شر خلا ئقش نگه داشته و حفظ می کند. نقش دیگری برای انگشتر امام هادی گفته شده : "الله الملک " 

به احتمال زیاد این دو انگشتر اخیر که برای امام  هادی ذکر شد انگشترهایی بوده که از پدران گرامیش به ایشان رسیده است.

نقش انگشتری های امام حسن عسگری 

نقش انگشتری امام حسن عسگری این چنین بوده است : "سبحان من له مقالید السماوات و الارض " ؛ منزه است خداوندی که کلیدهای آسمان ها و زمین در دست اوست.

مرحوم مجلسی می فرماید : نقش یکی از انگشتری های امام عسکری این چنین بوده : "ان الله شهید " ؛ همانا خداوند شاهد و ناظر است

نقش انگشتری امام زمان

بی گمان بنابر احادیث فراوان , میراث انبیا الهی و ائمه اطهار نظیر عصای حضرت موسی  , انگشتری حضرت سلیمان , قرآن امیر مومنان هم چنین انگشترهای ائمه اطهار تماما نزد امام زمان است و حضرت هر کدام را اراده کنند استفاده می کنند.

 

نظرات کاربران

نظر بدهید