خواص مروارید

خواص مروارید

مروارید  :

سختی : 2/5 – 4/5       وزن مخصوص : 2/6  - 2/8    شکست نور : 1/5 -  1/7

مروارید از ماده اولیه به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم است و از ماده آلی دیگری به نام کنچیولین تشکیل می گردد که به صورت لایه های بسیار نازک و متحدالمرکزی دور هسته جسم بیگانه ای مانند شن ریز از صدف ترشح می شود و انعکاس نور از این لایه های انباشته درخشش رنگین کمانی مخصوصی ایجاد می کند  که به آن جلای مرواریدی گویند با این که درجه سختی دانه مروارید پایین است شکستن وخردکردن آن به علت ساختار توده ای اش سخت است.

عمر مروارید بیش از صد و پنجاه سال نیست وخشکی و رطوبت هردو برای دانه های مروارید مضر است همچنین آتش وحتی گرمای بیش از اندازه بدن می تواند سبب شود تا آب موجود در ماده کنچولین از بین برود و عمر مروارید کوتاه می شود مروارید های طبیعی وحتی پرورشی را باید جدا از سایر جواهرات نگاه داشت زیرا به محض تماس با طلا برلیان یاقوت و سایر جواهرات  سخت خراش خواهد خورد .

اگر مروارید در محیطی خشک نگهداری می شود باید مراقب از دست دادن آب طبیعی در آن بودزیرا کاهش آب آن باعث از بین رفتن و تغییر رنگ آن می شود لذا بهتر است که مروارید ها را به طور منظمدر آب شور قرار داده شود و توصیه می شود که انسان تب دار از آن استفاده نکند. هم چنین تماس آن با کثیفی اسیدها مواد آرایشی , اسپری و عطرها در دوام و جلای مروارید اثر منفی می گذارد و سبب می شود مروارید مات و بی جلا گردد و سپس ترک خورده و سرانجام پوسته پوسته شود .

مروارید را باید بعد از استفاده بر روی پوست بدن در آب ولرم شسته و با پارچه ای نرم خشک کرد تا قطرات عرق وچربی بدن از روی آن زدوده شود هم چنین میان دانه های مروارید در نخ باید با گره های ظریفی فاصله انداخت تا از ساییده شدن مروارید ها به یکدیگر در طول زمان جلوگیری نمود . ارزش مروارید بستگی به سایز و اندازه شکل درخشش  و کیفیت سطح آن دارد که دانه های کاملا مدور با درخشش یکسان در تمام نقاط سطح دارای ارزش بیش تری هستند مروارید های نیمه کروی و یا مروارید های که یک طرف آن مسطح است به مروارید های دگمه ای و مروارید هایی که دارای شکل و فرم نامنظم هستند مروارید باروک خوانده میشود  .

مرغوب ترین مروارید های دنیا از خلیج فارس به دست می آید و در رنگ های صورتی سفید شیری کرم طلایی ، سبز ، آبی و سیاه یافت می شود تنوع رنگ مروارید به نوع نرم تن ( صدف ) آب محل زیست و دمای آن بستگی دارد. واژه مروارید معمولا به مروارید های طبیعی اطلاق می شود ومروارید های که با روش مصنوعی و یا به کمک انسان تولید می شود به عنوان مروارید پرورشی نامگذاری شده اند تشخیص مروارید طبیعی از مصنوعی و پرورشی به علت شباهت ظاهری بسیار مشکل است لذا از وزن مخصوص آن ها برای این کار استفاده می کنند. وزن مخصوص مروارید طبیعی معمولا کم تر از2/73 است در حالی که وزن مخصوص اکثر مرواریدهای پرورشی بیش تر است.

مروارید های پرورشی تحت پرتو ماورا بنفش دارای درخششی زرد رنگ و در پرتو اشعه ایکس دارای درخششی سبز رنگ می باشد درحالی که مروارید های طبیعی این گونه نیستند همچنین اگر زیر لامپ پر نور به مروارید نگاه کرده و آن را آهسته در میان انگشتان خود بچرخانیم مروارید های پرورشی در هر نیمه چرخش نور را منعکس نموده و بدین گونه حضور هسته را در مرکز خود اعلام می کند مروارید های پرورشی اغلب دارای لکه های بر روی پوسته خارجی خود هستند که زائده های کم رنگ مثل دم یک ستاره دنباله دار به دنبال دارند. جالب است بدانید بزرگ ترین مروارید جهان 450 قیراط وزن دارد و در موزه زمین شناسی لندن نگهداری می گردد.

خواص و فواید مروارید :

مروارید طبعی معتدل دارد چشم را تقویت می کند و روشنایی و نور آن را می افزاید و برای تقویت معده و روده ها و درمان زخم معده موثر است و برای کمبود کلسیم از آن می توان استفاده کرد . مروارید شادی می آورد و سبب لطافت قلب و روح می شود و غم اندوه و ضعف روحیه را از بین می برد.

نظرات کاربران

نظر بدهید