لعل و خواص آن ( Spinel )

لعل و خواص آن ( Spinel )

سنگ لعل و خواص آن :

سختی : 8        وزن مخصوص : 3/5 – 3/7        شکست نور : 1/72

در کتب جواهرشناسی قدیم از لعل با نام (( البنفش )) یا (( البلخش )) یاد شده است لعل عمدتا به رنگ قرمز بوده و لعل آتشین بدخشان افغانستان از قدیم بسیار مشهور بوده است اما در رنگ های سبز ، زرد وارغوانی نیز یافت میشود لعل سرخ شفاف و آبدار است و درخشندگی آن بیش تر از یاقوت  می باشد لذا همانند یاقوت مورد توجه بوده و گاهی با یاقوت قرمز اشتباه می شود اما سختی لعل کم تر از یاقوت است.

گونه های گارنت قرمز به خصوص پیروپ ها نیز بسیار به لعل شباهت دارد اما سختی آن کمتر است ابوریحان بیرونی می نویسد : (( یکی ار حکاکان به من گفت که لعل در آتش مقاومت دارد و در صورتی که آن را در بوته گذارده وکم کم حرارت دهند و بعد به تدریج آن را سرد کنند رنگش تغییر نکرده بلکه زیبایی آن بیش تر می شود.)) لعل در مقابل حرارت و اسیدها بسیار مقاوم است و دمای ذوب آن بسیار بالا می باشد .

لعل به خاطر حضور ناخالصی های مختلف رنگ های متنوعی دارد . و از شفاف تا تقریبأ مات دیده می شود . لعل قرمز از کرم و آهن رنگ گرفته و بسیار فراوان است . طی سال های متمادی تصور می شد که نوعی یاقوت سرخ باشد . رنگ نارنجی مایل به قرمز یا زرد مایل به نارنجی آن در زبان فرانسه روبیله ( یاقوتک ) نام دارد . رنگ لعل آبی مربوط به آهن و کمی کبالت است .گاهی درونگیرهای آن منیتیت یا آپاتیت هستند و بعضی انواع سریلانکائی آن ممکن است درون خود بلورهای زرگون با هاله ای قهوه ای داشته باشند . پدیده ستاره ای آن کمیاب است و پس از تراش گنبدی به صورت چهار پر یا شش پر دیده می شود .

کانسار : لعل در گرانیت ها و سنگ های دگرگونی و گاهی همراه با کرندوم یافت می شود . بلورهای هشت وجهی و ریگ های آن به رنگ های متنوع در سنگ های جواهر دار برمه ، سریلانکا و ماداگاسکار پیدا می شود . دیگر ذخائر آن در افغانستان ، پاکستان ، برزیل ، استرالیا، سوئد ، ایتالیا ، ترکیه ، روسیه سابق و آمریکا قرار دارد .

نکته مهم : در سال ۱۹۱۰ م. لعل مصنوعی تولید شد تا بتوان به عنوان الماس و یا رنگ شده آنرا به جای آکوآمارین و زرگون عرضه کرد و لعل مصنوعی آبی رنگ شده با کبالت نیز به جای یاقوت کبود عرضه می شد . نام اسپینل شاید از کلمه لاتین اسپینا به معنی خار اخذ شده باشد و آن به خاطر تیزی نوک بعضی بلورهایش بوده است .

خواص و فواید لعل :

طبیعت لعل گرم و خشک است و استفاده از آن برای درمان بیماری های خونی , تنظیم فشار خون مفید است . لعل هیجانات و التهابات را آرام کرده و سیستم های عصبی را تقویت می کند . همچنین ترس ، غم و غصه و خواب های پریشان را دور می کند و عشق و شور به زندگی را در انسان پدید می آورد و آویختن آن بر کودکان بدخوئی و کابوس های شبانه را از آن ها دور می کند.

نظرات کاربران

نظر بدهید